Egy meg nem nevezett dán zeneipari vezetőt börtönbüntetésre ítéltek, mert 2013 és 2019 között elbitorolta több ismert előadó zenéjét és mintegy félmillió font jogdíjat vett fel a dalok után.
A férfit 18 hónap börtönbüntetésre ítéltek. Ez volt az első olyan ismert streaming csalás, amelyet zeneipari szereplő követett el.
Az ügy három ok miatt figyelemre méltó: először is, az elkövető egy „iparági bennfentes”, aki nyilvánvalóan arra használta tudását és kapcsolatait, hogy kijátssza a rendszert, és több millió dán korona jogdíjra tegyen szert. Másodszor, az ügy során elóadóművészek szellemi tulajdonát bitorolta el, azokat némileg megváltoztatta, majd más néven adta ki. Harmadszor, az elkövetés időtartama, amelyet 6 év volt.
A bírósági jelentésekből és más forrásokból a következőket tudjuk:
- A férfi hosszú ideje vezető beosztásban dolgozik, és egy ideig zeneterjesztéssel foglalkozott egy dán kiadónál.
- A hosszú ideje tartó, de látszólag nem túl kifinomult csalásra véletlenül derült fény, amikor a Trias nevű folkegyüttes egyik tagja felfedezte a zenekar egyik számát a Tidal streaming szolgáltatón, módosított tempóval, rövidebb verzióban. Ezután egy másik előadó is észlelte, hogy a zenéjét más néven adták ki, és felvette a kapcsolatot férfival, hogy felelőségre vonja.
A Danish Rights Alliance 2017-ben szerzett tudomást az ügyről, miután több platformon szokatlan streaming-tevékenységről értesültek, ezután saját vizsgálatot folytatott, mielőtt kapcsolatba lépett volna a Spotify-jal.
A Gaffa dán zenei és kulturális weboldal szerint az elkövető 69 előfizetői fiókot hozott létre különféle streaming-szolgáltatóknál, hogy 689 dalt streameljen lejátszási listákon keresztül. Thomas Heldrup, a Rights Alliance tartalomvédelmi és jogérvényesítési vezetője a Gaffának elmondta:
„Egyes zeneszámok egy-két nap alatt 0-ról 8000 lejátszásra emelkedtek egy nagyon kis számú felhasználó által”.
Az elítélt a bíróságon elismerte, hogy a lejátszások az általa létrehozott felhasználói fiókokból érkeztek.
A büntetőeljárás része volt a csalárd módon szerzett jogdíjakból származó 4 278 323 dán korona – körülbelül 500 000 font – elkobzása.
Az ítéletet kommentálta Maria Fredenslund, a Danish Rights Alliance munkatársa is:
„Örülünk, hogy a bíróság megerősítette, hogy a streaming csalás egy súlyos bűncselekmény. Ez egy történelmi jelentőségű ítélet, amely erős üzenetet hordoz a stream manipulációval kapcsolatos kihívások súlyosságával kapcsolatban.”
Jakob Huttel, a dán közös jogkezelő szervezet, a Koda jogi vezetője hozzátette:
„Örülünk az ügyben hozott ítéletnek, mivel fontos lépésnek tekintjük a zeneiparban a csalás és a stream manipuláció elleni küzdelemet. Nemcsak erkölcstelen, de kirívóan tisztességtelen is manipulálni azokat a kifizetéseket, amelyek jogosan járnak az elkötelezett és keményen dolgozó alkotóknak”.