megoszt

Hatékony nyilvántartás hiányában nincs mód az AI generált tartalmak szűrésére.

Nemrég fogadta el az Európai Parlament a nyugati világ első átfogó szabályozását az AI fejlesztése és felhasználása kapcsán.

Az Európai Parlament tagországai, 523 szavazattal mellette, 46 szavazattal ellene, és 49 tartózkodással március 13-án elfogadták az az ún. „AI ACT”-ot.

A törvény egyes részei az EU Hivatalos Lapjában történő közzététel után 6, valamint 36 hónappal lépnek hatályba.

Az Egyesült Királyságban Lord Richmond Holmes konzervatív politikus egy magánjogi törvényjavaslatot terjesztett elő novemberben, a mesterséges intelligencia szabályozásáról. A törvény célja egy új testület, az AI Hatóság létrehozása lenne, amelyet olyan különféle feladatokkal bíznának meg, melyek az AI szabályozására szolgálnának az Egyesült Királyságban.

A törvény szerint ezek a feladatok a következőket foglalnák magukban:

  • Kötelezettséget ír elő az AI Hatóság számára, hogy biztosítsa a jelenlegi releváns szabályozók, valamint felelősség vizsgálatát a mesterséges intelligenciával kapcsolatosan.
  • Az AI által okozott gazdasági kockázatok és a fejlődő technológiák megfigyelését.
  • Az új AI modellek tesztelését, és az AI ellenőrök akkreditálását.
  • Ezenkívül a törvény bevezetne egy sor új szabályozási elvet az AI fejlesztésének és felhasználásának irányítására.

Lord Richmond Holmes így kommentálta a törvényjavaslatot (részlet):

Az AI elképzelhetetlen lehetőségeket kínál a gazdaságunk növelésére és az emberek életének javítására, de hatalmas kockázatokkal is jár, ha nem a megfelelő módon szabályozzuk. Ezért terjesztettem elő a törvényjavaslatomat. Az Egyesült Királyság kormánya egy ún. várakozó és megfigyelő megközelítést választott a mesteréges intelligenciával kapcsolatosan, azonban ez nem egy reális lehetőség.

Ehelyett egy átfogó szabályozásra van szükség, amely támogatja a kormány innovációs céljait, valamint konzisztenciát, világosságot és stabilitást biztosít a vállalatoknak. A törvényjavaslat fő elvei a bizalom, átláthatóság, innováció és felelősség. Mindezeket a nyilvánosság minél szélesebb körű bevonásával szeretnénk elérni.

A törvényjavaslatom több célt határoz meg, de az egyik különleges pontja az, hogy garantálja az Egyesült Királyság kreatív iparágainak védelmét a potenciális károktól. Ezenkívül megadja a lehetőséget arra, hogy a piaci szereplők előnyre tegyenek szert ezzel a folyamatosan fejlődő technológiának a helyes használatával.

A kreatív szektor évente 100 milliárd fonttal járul hozzá gazdaságunkhoz, és az Egyesült Királyság kormányának 5 prioritással kezelt gazdasági területe között szerepel, amely 2030-ig további egymillió munkahely létrehozására lesz alkalmas.

Amennyiben ezt a sikeres rendszert megfelelő szabályozással egészítjük ki, amely felismeri az emberi kreativitás értékét és lehetővé teszi annak pénzügyi lehetőségiet, akkor hatékonyan tudjuk támogatni a brit tehetségeket és a művészetet. Jelenleg ez a szektor súlyos fenyegetésnek van kitéve azáltal, hogy az AI modellek bármilyen kreatív tartalomhoz hozzá tudnak férni engedély és díjazás nélkül. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a mesterséges intelligencia bármely könyvet, dalt, fotót, filmet vagy TV-műsort ingyen használhat. Valamint nyilvántartás hiányában nincs arra módunk, hogy felismerjük az AI generált tartalmakat.

Az AI Hatóság fő célja az lenne, hogy biztosítsa a meglévő szabályozók összehangolt működését a mesterséges intelligenciával kapcsolatosan. A cél az egységes megközelítés, ahelyett, hogy az egyes szabályozók saját értelmezéseket alkotnának. Ezenkívül a törvény felülvizsgálná a jelenlegi jogszabályokat annak érdekében, hogy biztosítsa az alkalmasságukat az AI technológia kihívásainak és lehetőségeinek kezelésére.

Az AI által kínált határtalan lehetőségeket támogatva a kormány ambíciója az Egyesült Királyság globális technológiai szuperhatalommá válásának az elősegítése. Ezen törvényjavaslattal ez olyan módon történhet, amely kihasználja a technológiában rejlő lehetőségeket, de szembemegy az esetleges kockázatokkal. Amennyiben sikerül megtalálni az egyensúlyt az innováció és a szabályozás között, az AI izgalmas új korszakot hozhat el mindenki számára.

Forrás:

https://www.musicbusinessworldwide.com/in-the-absence-of-robust-record-keeping-there-is-no-way-of-knowing-what-content-has-been-used-and-generated-by-ai/?fbclid=IwAR3OorqRnLpJUA9VBD2k6c7GtoJ6m-5-R5wh8cg-bkPPkGyDtCrO5U4nxpg