A zeneipar túlnyomó része még mindig férfiakból áll, dalszerző, zenész, menedzser és kiadói szinten is. A következőkben szeretnénk bemutatni pár európai női előadót. A lista nem teljeskörű, de érdemes belehallgatni.
Marta Del Grandi (Franciaország)
Az Until We Fossilize (2021) áttörő sikere után az olasz énekesnő-dalszerző, Marta Del Grandi még kísérletezőbb dallamokat szólaltatott meg a Selva (2023) című lemezen, amely elegánsan mutatja be a jazz és az elektro-pop kombinációját. Egy igazi mestermű arról, hogyan lehet a sebezhetőséget erővé és szépséggé változtatni.
Fever Ray – Svédország
A The Knife alapító tagjaként a svéd dalszerzőnő és producer, Karin Dreijer új projektbe kezdett Fever Ray néven. Egyedi, folyamatosan változó hanggal a kortárs elektronikus szintér egyik legizgalmasabb előadója.
FO-SHO – Ukrajna
Izgalmasabb rímek, tiszta énekhang és vad attitűd. A fiatal ukrán-etióp lányok, akik most menekültként élnek Stuttgartban nemrég jelentettek meg egy dalt U Cry Now címmel, azért hogy felhívják a figyelmet az országukban zajló háborúra.
Mélanie De Biasio – Belgium/Olaszország
Egy igazán inspiráló olasz-belga énekes és zeneszerző, akinek legújabb munkája, az Il Viaggio, egy misztikus utazás, amelyet részben Olaszországban, részben Belgiumban és részben az Egyesült Államokban írtak és vettek fel. Tiszta költészet.
Someone Who Isn’t Me – Görögország
A Someone Who Isn’t Me egy queer feminista zenekar Athénból. Zenéjükbe megtalálhatók a 80-as évek darkwave hangzásai, az elektro-pop dallamok, valamint az identitás és felszabadulás témakörei.
Dalszövegeikben az antiautoriter jellemzők és az urbánus narratívák fonódnak össze a a nőiesség ünneplésének témáival, amelyek arra ösztönzik a nőket, hogy elérjék teljes intellektuális és spirituális potenciáljukat. A szerelem – mint az öröm forrása és a szív győzelme az emberi sötétség felett – mindig a központi témaként jelenik meg dalaikban.
Jorja Smith – Egyesült Királyság
A kivételes brit énekesnő magabiztosan mozog a jazz, soul, R&B, UK garage és grime műfajok között, ahogyan azt két stúdióalbumában, a Lost & Found-ban és a tavalyi Falling or Flying-ban is megmutatta. Hangjában az Amy Winehouse-hoz hasonló sebezhetőség keveredik Sade lágyságával.
SUN U – Horvátország
Sanja Šiljković, ismertebb nevén SUN U, horvát zenész és vizuális művész. Már több mint egy évtizede jelen van a zenei színtéren. Az eddig megjelent két albumában, valamint a jelenleg készülőben is minden kreatív folyamatot ő irányít amely magában foglalja a dalszerzést, a hangszerelést, a több hangszeres játékot, az éneklést, a producálást, a keverést és a masteringelést is.
Az elektronikus, pop és trip-hop műfajokból, valamint az Egyesült Királyság és Skandinávia zenéibből inspirálódva dalai olyan előadókra emlékeztetnek, mint a Röyksopp, az Everything But The Girl és a Disclosure. SUN U emellett grafikus tervező is, így előadásai külön műalkotások.
Teodora Retegan (ZIMBRU) – Románia
A ZIMBRU art-rock zenekar jól ért ahhoz, hogy zenéjével különleges atmoszférát teremtsen, miközben nem fél kritizálni a román társadalmat. A felszólalást a fontos ügyekben nem marketingfogásból teszi, hanem valódi meggyőződésből.
Lucy Kruger & The Lost Boys – Németország
A Dél-Afrikában született, Berlinben élő Lucy Kruger meghökkentő előadásáról híres: ordítozik, üvölt, zavarba hoz, felkavar. Műfajilag rock, stoner, trippy zene, Nick Cave hatásokkal és a nőiességről szóló szövegekkel. Érzelmi lavina, düh és erő.
Zaho de Sagazan – Franciaország
Egy maroknyi dal elég volt ahhoz, hogy a neve bekerüljön a francia zenei életbe. 2023 márciusában, amikor kiadta bemutatkozó albumát, a La Symphonie des éclairs, már nemzeti jelenségnek számított. Az ok nyilvánvaló: Zaho de Sagazan munkája a francia sanzon és az elektronikus zene összefonódása, érett szövegekkel, tökéletes előadással amely egyszerre energizáló és megható. Erő, karizma és tehetség, mind a színpadon, mind a stúdióban.