Adele, Kendrick Lamar, és további előadók videóklipjei is le lettek tiltva a YouTube-ról az Egyesült Államokban, a SESAC-kal folytatott licencvita következtében.
Az amerikai YouTube-felhasználók arról számoltak be, hogy szombat (szeptember 28.) óta nem tudnak hozzáférni több népszerű előadó, köztük Adele, Kendrick Lamar, a Nirvana, Bob Dylan, a Green Day, Mariah Carey és az R.E.M. videóklipjeihez.
A fejlemény a YouTube és a SESAC előadói jogvédő szervezet között zajló vitából ered – derül ki a YouTube sajtónak és a közösségi médiának adott nyilatkozataiból.
„Tárgyalásokat folytattunk a SESAC-kal a meglévő szerződésünk megújításáról. Sajnos minden erőfeszítésünk ellenére sem tudtunk méltányos megállapodást kötni annak lejárta előtt.
Nagyon komolyan vesszük a szerzői jogot, és ennek eredményeképpen a SESAC által képviselt tartalmak többé nem érhetők el a YouTube-on az Egyesült Államokban.”
– mondta a A YouTube szóvivője.
A SESAC, amely több mint 35 000 dalszerzőt és kiadót képvisel, az ASCAP és a BMI mellett a három nagy amerikai előadói jogvédő szervezet egyike. Ezek a szervezetek felelősek a jogdíjak beszedéséért és a szerzői jogok védelméért a dalszerzők és a zenei kiadók nevében. Riválisaitól eltérően azonban a SESAC nyereségorientált szervezet.
A SESAC azt állítja, hogy kereskedelmi jellege lehetővé teszi számára, hogy „a zenefelhasználók számára hatékonyabbá tegye az engedélyezést”.
Eközben egy tárgyalásokhoz közel álló forrás a Variety-nek azt nyilatkozta, hogy a YouTube mostani lépése stratégiai jellegű lehet a SESAC-kal folyó tárgyalások során, mivel a két fél közötti korábbi megállapodás csak jövő héten jár le.
A felhasználók az interneten csalódottságuknak adtak hangot. A YouTube hivatalos támogatási fiókja az X-en reagált a panaszokra, mondván:
„Megértjük, hogy ez egy nehéz helyzet, és csapataink továbbra is dolgoznak egy új megállapodáson”.
Nem ez az első eset, hogy a YouTube és egy közös jogkezelő között patthelyzet alakul ki.
2009-ben a brit székhelyű PRS dalszerzői és reklámkiadói közös jogkezelő szervezet olyan licencszerződést kötött a YouTube-tal, amelynek következtében több hónapig tartó vitát követően több ezer zenei videó került vissza a szolgáltatásra.
2016-ban a YouTube és a német GEMA közös jogkezelő szervezet hét évig tartó vitát követően licencmegállapodást kötött.