megoszt

,,Hip-hop tehetségkutató, de közben ilyen doku-reality sorozat” – Ilyen volt a Budapest Open Mic első két epizódja

Megvan a négy mentor csapata az ország online hip-hop tehetségkutatójában. A Budapest Open Mic harmadik évada új formátumban vonultat fel olyan tehetséges kezdő hip-hop előadókat, akik az ország különböző területeiről érkezve próbálják bizonyítani rátermettségüket.

2024. október 13-án jelent meg a Budapest Open Mic (a továbbiakban: BOM) idei évadának első része. A műsor alatti leírás szerint a tehetségkutató egy új formátummal jelentkezik az előző két évadhoz képest, nyolc epizódja során célja bemutatni és kinevelni a jövő ígéretes rap-nemzedékét. 

,,Hip-hop tehetségkutató, de közben ilyen doku-reality sorozat.”

– így foglalja össze Bongor (rapper, a Budapest Open Mic műsorvezetője) az első epizód elején, hogy valójában mit is fogunk látni. Habár nézőként halljuk mondatait, valójában nem nekünk szólnak; egy telefonbeszélgetésébe csöppenünk, miközben elindul az első forgatási nap úti célja felé. Ezzel a kreatív csavarral kerül sor a műsor szerkezetének ismertetésére, mely során olyan információkat tudhatunk meg, amelyek száraznak hatottak volna más közegben – például, hogy 28 napig tartott a forgatás. 

De lessünk is bele, milyen fogadtatásban részesültek azok az újoncok, akik elég bátrak voltak a színpadra állni!

Keményszívű a zsűri avagy sem?

Az első két epizód során különböző helyszíneket jártak be a zsűritagok – a tehetségkutató első fordulójára Miskolcon, Veszprémben, Pécsen és Budapesten is jelentkeztek feltörekvő előadók. 

A mentorok közül Saiid-ot (Süveg Márk) és Gegét (más néven 6363, Sára Gergely) ismerhetjük meg elsőként, az első pár perc békés nosztalgiázással telik a mentorok régi példaképeiről, pályájuk kezdetéről. De ki mit várt el a jelentkezőktől? Gege úgy fogalmazott, hogy neki “rezonálnia kell azzal”, amit a színpadon álló formáció csinál, egy jó sor után bánni akarja, hogy azt nem ő találta ki. 

Saiid pedig azt mondta

“Az lenne a legjobb, ha nehéz lenne azt a hatot kiválasztani”,

ez végül be is igazolódik, de talán más értelemben, mint ahogy azt az előadó gondolta. 

A műsorból az derül ki, hogy a döntés meghozatala Miskolcon nehezebbnek bizonyult, mint Veszprémben. Gege ugyanis látszólag bármiféle különösebb hezitálás nélkül állította össze csapatát, míg Saiid végül hat helyett csak négy embert választott maga mellé első körben.

A második epizódban Co Lee (Halász Kolos) és Ganxtsa Zolee (Zana Zoltán) párhuzamos válogatóját láthatjuk, utóbbihoz Saiid is csatlakozott, hátha szerez maga mellé két további produkciót, akikkel ki tudja egészíteni csapatát. 

A két zsűritag közti minimális különbség, hogy míg Co Lee a pécsieket csupa kedves szóval illeti, azért Ganxstától becsúszik egy-két nyersebb megszólalás is, amit már a műsor előzetesében is hallhattunk tőle:

“Hát fura volt, édesapa. Úgy mellette voltál, hogy le a kalappal.”

Végül Ganxstának és Co Lee-nak is látszólag könnyen áll össze saját csapata, Saiid azonban csak egyet választ a budapestiek közül és utólag juttat tovább egy miskolci versenyzőt. 

A segítők alapvetően nem kaptak nagy szerepet a műsorban egy-két vágóképen és néhány rövid párbeszéden kívül. Ez alól kivételt képez a Budapesten feltűnő Schwarz Ádi (aka Beton.Hofi), akinek gyermeki szerénysége szórakoztatóan párosul Ganxsta Zolee hangos, már-már harsány jelleméhez. Ez a dinamika üdítően új színt ad a második epizódnak.

,,A rap az egy olyan műfaj, amibe bele kell állni f*sszal” – Hol vannak a feltörekvő női előadók?

Sisi sikere nyomán felbuzdulva azt hinné az ember, hogy hemzsegnek a feltörekvő női rapperek. Egyrészt azért, mert az ő példája felbátoríthatná őket arra, hogy kilépjenek az árnyékból. Másrészt pedig szakmai oldalról is egy érdekes megfigyelés lehet, hogy a közönségben milyen erős igény alakult ki színes női karakterekre. 

Ennek ellenére a BOM eddig megjelent epizódjai közül mindössze a másodikban tűnnek fel női előadók. A szemfülesebbek felismerhették a már Sávlekötő Camp-ben is feltűnt Niko-t, vagy a Kikeltetőben korábban résztvevő Dominiqa Savah-t is.

Gege megszólalása az első részben is alátámasztja, mennyire férfiorientált közegről beszélünk – ,,A rap az egy olyan műfaj, amibe bele kell állni f*sszal”. Itt azért azt le kell szögezni, hogy a mondat egyáltalán nem kirekesztő szándékkal hangzott el, de a szóhasználat és a hasonló szlengek is mutatják az ebből a műfajból adódó társadalmi-nemi nehézségeket. 

Ganxsta Zolee külön kiemelte a csapatába került két női versenyzőt:

“Annyira örülök, hogy vannak ilyen csajok, akik úgy rappelnek, ahogy kell.”

Tehetségkutatás több, mint kevesebb sikerrel

A McDonald’s műsora kihagyja a TV-s tehetségkutatókból jól ismert drámafaktort, a magánélet részletes ismertetése helyett valóban a tehetségre fókuszál. A kommunikáció a versenyzők és mentorok közötti kölcsönös tiszteletre alapul. Különleges tulajdonsága, mely még inkább ellentmond a TV-ben látható példáknak, hogy a tovább nem jutó jelentkezőket is tanácsokkal látják el a zsűritagok az eredményhirdetés után – egyik fél részéről sem törik meg a figyelem és a tényleges igény az információk átadására vagy éppen befogadására.

A nézőt kihívás elé állítja azonban azzal, hogy a tényleges műsorként funkcionáló videóban csak rövid snitteket láthatunk a versenyzőkről, illetve a mentorok véleményéről is. Így nem teljesen egyértelmű, kinek szól az adott kommentár, illetve nehéz kialakítani egy saját véleményt a színpadon álló szereplőkkel kapcsolatban. Habár külön lejátszási listán meg lehet tekinteni minden egyéni produkciót, a zsűri értékelése lemarad ezeknek a végéről, így kicsit nehezebb rákapcsolódni egy-egy döntésre. 

A BOM jó lehetőség arra, hogy új tehetségek érkezhessenek a zeneipari piacra. Felmerülhet azonban a kérdés, hogy az itthon népszerűvé vált – már-már túltelítődött – hip-hop szcénába lehet-e olyan produkciókat integrálni, amelyek futószalagon gyártott projektek helyett tényleges újításnak számíthatnak.

A második epizód végére összeállt csapatok:

Team Gege:

  • Bunkóman és Gyökér
  • Szunyog Tess
  • Capslokk
  • Opozit
  • Kardosh

Team Saiid:

  • Karma
  • Fenyó
  • alap.forma
  • Iz
  • Nafta
  • Bullet

Team Co Lee:

  • Dzsenga
  • Bergar
  • T-Boy
  • Jeti
  • Sikkboy Kiddie
  • Sallai

Team Ganxsta:

  • Niko
  • Lekvárherceg
  • Ozirage
  • Suki
  • Szotyee
  • Brize Next
Forrás:

A kép forrása: itt