Az amerikai Motion Picture Association (MPA) beadványt nyújtott be az Egyesült Államok kormányának egy külföldi kereskedelmi akadályokról szóló konzultáció keretében. Ebben arra kéri az amerikai kormányt, hogy gyakoroljon nyomást azon országokra, amelyek már biztosítanak vagy terveznek biztosítani szerzői jogi kivételeket az AI tanításához, annak érdekében, hogy a szerzői jogtulajdonosok számára lehetőséget biztosítsanak az ilyen kivételek alól való „kivételre” (opt-out).
Hollywood kereskedelmi szervezete azt szeretné, ha az amerikai kormány nyomást gyakorolna minden olyan országra, amely új szerzői jogi kivételeket kíván bevezetni az AI cégek érdekében – például az Egyesült Királyságra –, hogy biztosítsák a jogtulajdonosok számára a “hatékony és nem terhes” kivételi lehetőséget.
Azt is kérik, hogy Szingapúr, amely a leggyakrabban említett ország a széleskörű szerzői jogi kivétel biztosítása miatt az AI tanítás területén, tisztázza, hogy hogyan működik ez a kivétel, és biztosítson a jogtulajdonosoknak lehetőséget a kivétel alóli kivételre. Mivel Szingapúr az AI vállalatok számára szerzői jogi kivételt biztosít, fennáll annak a veszélye, hogy ezek a vállalatok itt telepednek meg, hogy elkerüljék a szerzői jogi kötelezettségeket más országokban.
„A generatív AI technológiák növekedésével és egyre szélesebb körű használatával bizonyos piacok, különösen Japán és Szingapúr, kiterjedt szöveg- és adatbányászati (TDM) kivételeket vezettek be a szerzői jogi törvényeikbe.”
– írja a Motion Picture Association az Egyesült Államok Kereskedelmi Képviselőjének benyújtott beadványában.
Ezek a kivételek – teszi hozzá – lehetővé teszik az online adatok (beleértve a szerzői joggal védett műveket) használatát AI adatbázisok tanítására, beleértve a kereskedelmi és nem kereskedelmi célú felhasználást is, túlságosan széleskörűen. Ugyanakkor, mondja az MPA, Japán bizonyos „hasznos tisztázásokat” tett, amelyek mérséklik ennek a TDM kivételnek a negatív hatásait. Szingapúrnak is követnie kellene ezt a példát.
Az MPA tagjait alkotó filmstúdiók, akárcsak a zeneipar jelentős része, úgy érvelnek, hogy az AI vállalatoknak, amelyek a generatív AI modellek tanításához meglévő szerzői joggal védett tartalmat használnak, először engedélyt kellene szerezniük az érintett szerzői jogtulajdonosoktól. Ez azt jelentené, hogy licencszerződéseket kellene kötniük a filmstúdiókkal és lemezkiadókkal, és licencdíjakat kellene fizetniük.
Sok AI vállalat viszont azzal érvel, hogy nincs szükségük engedélyre. Ezt vagy arra az elképzelésre alapozzák, hogy az AI tanítás „fair use” (méltányos felhasználás) az amerikai szerzői jogi törvény alapján – ez a kérdés számos amerikai per központi témája –, vagy arra, hogy a TDM kivételekre támaszkodhatnak bizonyos külföldi szerzői jogi rendszerek alapján.
Az Egyesült Királyság előző kormánya javasolta egy új TDM kivétel bevezetését az AI cégek számára, de az erős visszhang és a szerzői jogi ipar, köztük a zeneipar tiltakozása nyomán visszalépett ettől a javaslattól. Úgy vélik, hogy az új brit kormány most szintén ilyen kivételt fontolgat.
Azonban ezúttal egy olyan TDM kivételről lehet szó, amely opt-out lehetőséget biztosít, hasonlóan az Európai Unióban már meglévő rendszerhez. Ez azt jelentené, hogy a szerzői jogtulajdonosok “fenntarthatják a jogaikat” a kivétel alól, ami azt jelenti, hogy az AI vállalatoknak továbbra is engedélyt kellene kérniük tartalmuk felhasználásához.
Az MPA az Egyesült Államok Kereskedelmi Képviselőjének benyújtott beadványában taglalja a legújabb fejleményeket az Egyesült Királyságban.
„A frissen megválasztott brit munkáspárti kormány nemrég jelezte, hogy konzultációt fog tartani a szerzői joggal védett anyagok AI modellek tanítására történő felhasználását szabályozó jogszabályi javaslatokról.”
– írja az MPA.
Ha e konzultáció eredményeként az Egyesült Királyság új TDM kivételt vezetne be, az MPA szerint az kivételnek olyan biztosítékokat kellene tartalmaznia a jogtulajdonosok számára, mint a törvényes hozzáférés, a hatékony és nem terhes kivételi lehetőség, valamint a világos szerzői jogi átláthatósági rendelkezések.
Ez azt jelenti, hogy a kivételi lehetőség mellett további szabályok is kellenének, amelyek szerint az AI cégek csak olyan tartalmat használhatnának, amelyhez törvényes hozzáférésük van, és teljesen átláthatóak kellene lenniük azzal kapcsolatban, hogy milyen tartalmat használtak bármely tanítási folyamat során.
Szingapúr és Japán gyakran említett országok, mivel ezek TDM kivételeket vezettek be szerzői jogi rendszereikbe, így az AI vállalatok könnyebben felhasználhatják a meglévő tartalmat engedélykérés és licencszerződés nélkül.
Ez globális kihívást jelent a szerzői jogtulajdonosok számára, mivel az AI cégek ezeken az országokban taníthatják modelljeiket – ahol nincs szükség engedélyre –, majd világszerte elérhetővé teszik generatív AI modelljeiket.